2021-07-01

Profilaktyka 40 PLUS oraz brak limitów do specjalistów to programy w ramach Polskiego Ładu, z którymi ruszamy dzisiaj i realizujemy zgodnie z naszą obietnicą - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji inicjującej program. - Warto, żeby wszyscy uprawnieni skorzystali z dostępu do badań, żeby na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać problemy zdrowotne. Lepszy dostęp do specjalistów, którzy byli trudno osiągalni, to nasze zobowiązanie, które realizujemy – dodał premier. 

To symboliczna data 1 lipca, chciałbym, żeby się kojarzyła z tym, że zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego i nadrabianie deficytów zdrowia związanych z pandemią koronawirusa - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. - Znacznie mniej pacjentów zgłaszało się do lekarzy w 2020 r. Program „Profilaktyka 40 PLUS” ma pomóc w odbudowie zdrowia Polaków, ale też przygotować nas na tego typu wydarzenia w przyszłości. Zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanej profilaktyki - podkreślił szef resortu zdrowia. 

Aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, 1 lipca zostały zniesione limity przyjęć do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.  

 Likwidujemy właśnie jedną z podstawowych barier w dostępie do specjalistów. Od pierwszego lipca NFZ zapłaci za każdego chorego, który pojawi się w gabinecie lekarza specjalisty. Pieniądze na ten cel zostały już zabezpieczone w planie finansowym NFZ – wskazał minister zdrowia.  

Zniesienie limitów w opiece ambulatoryjnej będzie dotyczyć wszystkich pacjentów, zarówno w zakresie porad zachowawczych zabiegowych, jak i badań diagnostycznych kosztochłonnych takich jak np. kolonoskopia, gastroskopia. Dzięki tym zmianom pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.