2021-07-26

- Polski gen solidarności sprawia, że my na takie zapotrzebowanie jesteśmy gotowi zawsze nieść pomoc. W tym przypadku z bazy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Strzałkowie wyruszą urządzenia osuszające, które jutro dotrą do Nadrenii Północnej -Westfalii. Pomogą one naszym partnerom doprowadzać do normalności te regiony najbardziej dotknięte dramatem powodzi - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef polskiej dyplomacji dodał, że my Polacy doskonale pamiętamy obrazy z czasów „powodzi tysiąclecia”, która nawiedziła nasz kraj w 1997 roku. Podkreślił duch solidarności, w którym Polska chce nieść pomoc dotkniętym powodzią Niemcami. Dodał, że Polska rozumie doskonale dramat naszych zachodnich sąsiadów, gdzie fala powodziowa pochłonęła życie około 180 osób i zabrała dobytek tysiącom mieszkańców Nadrenii Północnej – Westfalii i Nadrenii Palatynatu.  

- Wierzymy, że przekazany sprzęt przyspieszy proces naprawiania szkód wyrządzonych przez żywioł, gdyż pozwoli wrócić mieszkańcom niemieckich miast, miasteczek i wsi szybciej do ich domów oraz uporać się z traumą, której doświadczyli - powiedział wiceminister Szynkowski vel Sęk. 

 

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. kpt. Piotr Zwarycz / Państwowa Straż Pożarna

Video: Państwowa Straż Pożarna