2021-06-21

Wicepremier podkreślił, że nowy obiekt przeznaczony do prowadzenia działalności artystycznej, wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne, tworzy lepsze warunki pracy muzykom, ułatwia dostęp do kultury odbiorcom i zintensyfikuje działania propagujące kulturę muzyczną.

Wierzę, że zmodernizowana przestrzeń będzie służyć wspólnemu dobru, dzieleniu się pięknem, szerzeniu polskiej kultury, jak również podtrzymaniu tradycji muzycznych regionu - napisał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Otwarcie Sali Kameralnej poprzedziły liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. koncert w wykonaniu tenora Macieja Dziemiańczuka i Orkiestry Filharmonii Kameralnej w Łomży oraz „Estrada młodych” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży, uczniów I LO w Łomży oraz grup działających przy Domu Środowisk Twórczych Miejskiego Domu Kultury. 

Na koncercie inaugurującym otwarcie Sali wystąpili natomiast soliści – Kamila Wąsik-Janiak (skrzypce) oraz Paweł Kowalski (fortepian), a także Orkiestra Filharmonii Kameralnej w Łomży, którą poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. W programie koncertu znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego oraz Witolda Lutosławskiego.

Filharmonia Kameralna w Łomży 

Budynek Filharmonii powstał na początku lat 80. XX wieku jako sala widowiskowo-konferencyjna przy budynku ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego. W 2007 roku obiekt przejęło miasto Łomża. Od tego czasu przeszedł gruntowną przebudowę. Pierwszy etap zakończył się w połowie 2014 roku. Kolejne prace rozpoczęły się w 2016 roku. Sala koncertowa zyskała oddzielne wejścia i szatnię. Zamontowano na niej najnowocześniejszy sprzęt technologii scenicznej. W koncertach i widowiskach może uczestniczyć 404 widzów. Obiekt przystosowano też do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dofinansowanie MKDNiS

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży od 2018 roku jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz miasto Łomża. Zgodnie z umową, Ministerstwo finansuje Filharmonię co roku środkami dotacji podmiotowej – od 2018 r. w wysokości nie mniejszej niż 405 000 zł rocznie, a od 2021 roku – 555 000 zł rocznie. Ministerstwo przekazało na przebudowę i rozbudowę budynku Filharmonii Kameralnej w Łomży w ramach programu Infrastruktura Kultury ponad 5 mln zł:  w 2016 r. – 1 mln zł, w 2017 r. – ponad 146 tys. zł, w 2018 r. – ponad 511 tys. zł , w 2019 r. – 1,2 mln zł, w 2020 r. – 2 mln zł, i w 2021 r. – 300 tys. zł.